Arıcı Aletleri

Arıcı Aletleri

Oğul Yakalama Torbası

40 – 50 cm çapında olup, ortadan katlanabilecek şekilde menteşelidir. Daire şeklindeki 6′lık demire 70 cm boyunda bir torba takılıdır. Torbanın alt kısmı dikişsiz olup, imek olarak bağlanır. Dala konmuş oğul bu torbanın içine silkelenir, torbanın menteşeli ağız kısmı kapatılır. Kovana boşaltılırken alt kısmındaki ilmek düğüm çözülerek torbadaki oğul arı kovana silkelenir. Menteşenin kapatılması için ip, yükseklerdeki arıyı almak için uzunca bir sap takılabilir.

 

Çerçeve Delme Makinesi

Çerçevelerin tel takılacak deliklerinin açılmasında kullanılır. Metal ve ahşaptan yapılmış olanları vardır.

20131018_163456

Kovan Açacağı

Diğer bir adı da Arıcı El Demiri’dir. Değişik şekilleri vardır. Sağlam yapılıdır. Çerçeveleri ayırma, kovan temizleme (kazıma), çivi sökme, çivi çakma, tel germe işlerinde kullanılır.

Arıcı KörüğüArıcı Körüğü

Koloninin bakımı, kontrolü veya bal hasadı gibi zamanlarda kovanı açmadan birkaç dakika önce körükle duman verilerek arıların sakinleşmesi sağlanır. Galvaniz sac, krom gibi metallerden yapılır. Mekanik ve otomatik olanları vardır.

arici_fircasiArıcı Fırçası

Kısaca arıları süpürme işinde kullanılır. Bilhassa bal hasadı esnasında kovandan alınan ballı çerçevelerin üzerindeki arıların süpürülmesi, kovan tahtası üzerindeki ölü arılar ve kovan etrafındaki örümcek ağları da fırça ile bertaraf edilir.

Petek TeliPetek Teli

Çerçeve üzerinde çift veya üç sıra olarak gergin bir şekilde bağlanarak, peteğin düşmemesi için peteğe mahmuz ile kaynatılır (yapıştırılır). Tel rulo şeklinde olduğu gibi, değişik gramajlarda makaralarda sarılı olabilir. Galvaniz ve bakır olanı vardır.

Arıcı MahmuzuArıcı Mahmuzu
Orta kısmı oyuk, tekerlek şeklinde, kenarları tırtıklı sarı metalden yapılmıştır. Çerçeveye gerilen teli peteğe tutturmaya yarar. Kullanmadan önce hafif ısıtılır, çerçevenin kalıbına göre yapılmış 2 cm kalınlığında tahtanın üzerine tel ve petek takılmış çerçeve yerleştirilir, bunun üzerindeki tel boyunca ısıtılmış mahmuz hafif bastırılarak yürütüldüğünde, tel peteğin içine gömülür ve raptedilmiş olur.

Bal BıçağıBal Bıçağı (Sır Bıçağı)

Yapışan çerçeveleri birbirinden ayırmaya, kesilmesi gereken petekleri kesmeye yarar ve bilhassa iptidai kovanların bal hasadında kullanılır. Uç kısmı sivri, iki yanı keskin paslanmaz kromdan yapılmış, tutacak kısmı ahşap uzunca yapılı bir bıçaktır. Ballı çerçevelerin üzerindeki mum tabakasını almada da kullanılır.

20131018_160235

Tekli Ana Arı Hapsetme Kafesi

Tekli Ana Arı Hapsetme Kafesi.

 

20131018_160916

Dörtlü Bal Süzme Makinesi

Paslanmaz galvaniz ve krom levhadan üretilen makine, aynı anda dört çerçeveden bal süzme işlemi yapabilmektedir. Ballı peteklerin ballarının petek gözleri bozulmadan alınması için kullanılır. Merkezkaç kuvveti ile çalışır. Çerçeve yuvaları, peteklerin kırılmaması için bombeli yapılmıştır. Mekanik (Resimde) ve elektrik motorlu olanları vardır.

 

 

DİĞER ARICI ALETLERİMİZ

You must be logged in to post a comment